20 lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20'lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

20’lik diş adıyla bilinen üçüncü azı dişleri, 17-18 yaş itibariyle çıkmaya başlar. 21 yaşına doğru da gelişimini tamamlamış olur. Bu dişlerin çıkma sürecinde uyguladıkları baskı kişilere çok fazla acı verebilir. Bu dişlerin doğru bir şekilde çıkmaması sonucunda çevredeki dişlere ve çene kemiğine zarar verebilirler. Herkeste farklı bir durumla kendini gösterebilir. Tam çıkabilir ya da çene kemiği üzerinde tam veya yarı gömülü olarak çıkabilirler. Tam çıkmamaları durumunda ise bizlerin 20’lik diş ağrısı olarak bildiği problem başlar. Kişilerin günlük yaşantısını sekteye uğratacak kadar güçlü olan yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir, belirtileri nelerdir kişiden kişiye göre değişen bir süreci içerebilir. 

20’lik Diş Nedir?

Bebeklik döneminde çıkan süt dişlerimiz, ileriki dönemlerde yerini azı dişlere bırakır. Azı dişlerde belirli dönemler içerisinde sırasıyla çıkar. Yirmilik diş olarak bildiğimiz azı dişlerde çocukluk döneminde 10’lu yaşlar sonunda, ergenlik döneminde de 20’li yaşların içerisinde çıkar. Konum olarak alt ve üst çenede en son sırada yer alırlar. Adı her ne kadar 20’lik diş olarak geçse de 30’lu yaşlar içerisinde çıkan veya rahatsızlık veren durumları da vardır. Kişinin sahip olmuş olduğu çene, kemik gelişimi etmenlerine bağlıdır. Eğer ki çıkış yer darlığı, diş eti, komşu diş durumu müsaitse normal bir şekilde çıkabilirler. Durum tam tersiyse dişlerin çarpık çıkması, komşu dişlere veya çene kemiğine doğru çıkması olanak bulur. 

20’lik Diş Nasıl Çıkar?

Dişlerimiz belirli bir sıralama ve gelişim içerisinde çıkar. Kesici dişler, köpek dişleri ve azı dişlerinin çıkmasının ardından kemik ve çene gelişimi de tamamlandığında 20lik dişlerin çıkma süreci başlar. 

Çıkma sürecinde özellikle çenede ağrı oluşabilir. Kimileri hafif ağrı ile bu süreci atlatabilir. Bu süreci yaşayanlar en çok 20lik diş kaç günde çıkar sorusunu merak eder. Çenedeki ağrı başladıktan 4-5 gün içerisinde damak yarılır ve diş çıkmaya başlar. 

 

Tavsiye : Diş apsesine ne iyi gelir

 

20’lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısı başlı başına bir problemdir. Çürük dişlerde, dolgu dişlerde yaşanan bu süreç yirmilik dişlerde çok daha fazlasıyla kendini hissettirir. 20’lik diş ağrısı belirtileri genel olarak aşağıdaki şekilleriyle bilinir;

 

 • -Diş köklerinde zonklama olarak tabir edilen ve baş kısmına kadar etki eden bir ağrı oluşur.
 • -Dişlerinizde çürük veya dolgu yoksa yaşadığınız ağrı yirmilik diş ağrısı olabilir.
 • -20’lik dişlerin çıkması gereken bölgede, diş eti üzerinde diş uçları belirginleşebilir. Yaşadığınız ağrı bunlardan kaynaklı olabilir.
 • -Bu dişlerde çapraz ağrı da yaşanabilir. Yani sağ taraftaki dişin ağrısı sol tarafta hissedilebilir. Buna göre bir kontrol ile ağrının kaynağı belirlenebilir.
 • -Ağız kokusu yaşatabilir.
 • -Lenf bezlerinde şişme görülebilir.
 • -Çene ağrısı dışında kulaklarda da ağrı hissedilebilir.
 •  

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Yirmilik dişlerin çıkması az da olsa herkeste acıya sebep olabilir. Bunun nedeni dişlerin çıkabilmek için diş etlerine baskı uygulaması ve sonunda diş etlerinin yarılmasıdır. Hastalar da bu süreçte ağrıyı geçirebilmek adına çeşitli yöntemlere başvurabilir. Ancak ağrıyı önlemek adına yanlış bir tercihte bulunmak durumu daha kötü hale getirebilir.

Örnek vermek gerekirse, ağrı olduğu zamanda da ağız ve diş bakımınızı yapmanız gerekir. Dişleri fırçalamamak, bu dönemde yapılacak yanlış bir davranış olur. Mümkün olduğunda dişinizin her yerine ulaşabilen yumuşak diş fırçası, diş ipi ve ağız gargarası ile bakım rutininize devam edin. Ancak ağrılarınız şiddetliyse diş hekiminizin önerdiği ağrı kesici ilaçları da kullanabilirsiniz. 

Ağrı döneminde yatıştırıcı yöntemler uygulamak isterseniz de şunları uygulayabilirsiniz;

 

 • -Yüksek yastıkta uyuyabilirsiniz. Baş veya kulak ağrısına karşı az da olsa iyi gelebilir.
 • -Yirmilik dişin olduğu bölgede şişlik varsa buz uygulayabilirsiniz. 
 • -Ağız içerisinde karanfil tutmak veya pamuk üzerine damlatılan karanfil yağı ağrıyan diş üzerinde tutulabilir.
 • -Diş ağrısına bağlı olarak ateş durumu varsa ateş düşürücü ağrı kesiciler alınabilir. Ilık bir duş da tavsiye edilebilir. 
 •  

Tavsiye : Diş Eti Kanaması

 

Eğer 20’lik dişinizdeki durum artık cerrahi bir müdahaleyi gerektiriyorsa bu durumda diş alınabilir. Böyle bir müdahaleyi gerektirecek durumlar ise;

 

 • -Diş etlerinde enfeksiyon oluşumu,
 • -Dişler çene kemiği için zorluk oluşturması,
 • -Yirmilik dişin çıkarken diğer diş köklerine zarar vermesi,
 • -Ağız içerisinde tümör veya kist oluşumu,

-Diş etinde kanama, aşırı ağız kokusu veya ağrı olması olarak sıralanabilir. Bu gibi durumlarda 20’lik dişler cerrahi operasyonla alınabilir.