Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?


Dişlerimizin görünümünü oldukça rahatsız edici bir duruma getirebilen diş taşı, kısa bir işlem sonrasında temizlenebiliyor. Ancak burada diş taşlarının oluşumuna neden olacak her türlü gıda ve işlemden uzak durmak çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü böyle bir durumun söz konusu olması ve gerekli zaman içerisinde tedavinin yapılmaması durumunda, diş eti kanaması, diş kayıpları gibi daha ileri derecede sonuçlar da yaşanabilir. Diş eti temizliği nasıl yapılır, süreç öncesinde ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir? Merak ettiğiniz tüm detayları içeriğimizden öğrenebileceksiniz.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Dişlerimizin dış tabakası yani diş minesi olarak adlandırdığımız tabaka, gün içerisinde çok farklı gıdalara maruz kalıyor. Sıcak ve soğuk içecekler, katı veya sıvı gıdalar, tüketildikleri sırada ağız içerisinde diş yüzeyinde kalabilir. Ancak rutin ve iyi bir diş fırçalama ile bunları arındırabilirsiniz. Lakin diş bakımınızı aksatmanız durumunda yüzeyde kalan gıda atıkları, zamanla katı hale gelir ve diş taşı oluşumu böylelikle gerçekleşmiş olur. 

Böyle bir durum kendini belirgin hale getirmesi de aslında dişlerinizdeki renk değişimiyle olur. Zamanla katılaşan plaklar, kahve, çay ve sigara gibi tüketimlerin artması sonucunda sarı, kahverengi renklerini alır. Diş taşlarının oluşum nedenlerini genel olarak şu maddelerle sıralayabiliriz;

 • Asitli içecek tüketimi
 • Sigara tüketimi
 • Aşırı çay ve kahve tüketimi
 • Şekerli gıda tüketimleri
 • Rutin olarak dişleri fırçalamamak
 • Diş ipi kullanmamak

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diğer diş tedavilerinin aksine oldukça kolay bir işleme sahiptir. Korkulacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Eğer ki diş plakları üzerindeki diş taşları sertleşmiş ise diş hekiminin müdahale etmesi mecburidir. Aksi bir durumda ise evde diş ipi kullanımı ile dişlerdeki plakları temizleyebilirsiniz. Ancak ileri durumlarda diş hekimleri tarafından yapılan işlemler şunları içerecektir;

 • İhtiyaç duyulması halinde ya da acı eşiği düşük bireyler için işlem bölgesine iğne yapılır ve uyuşması sağlanır.
 • Diş hekimleri, özel el aletleri ve cihazlar ile direkt olarak diş taşlarının temizliği yapar. 
 • Burada diş plaklarına uygulanan titreşim söz konusudur. 
 • Tükürük emici aletinden yardım alınır. Çünkü hastaların ağzı sürekli açık kaldığından fazla tükürük üretimi söz konusudur. 
 • Ayrıca parçalanan diş taşlarının yutulmaması için de böyle bir aletin mutlaka kullanımı gerekir. 
 • İşlemlerin sonunda ise hekimler, cila işlemi uygular.

Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizliği genelde tek seans ile sona ermektedir. Ancak seans süresi kişiden kişiye göre değişir. Belirli dişlere uygulanabileceği gibi tüm işlerde de bu işlem yapılabilir. İşlem süresi de buna bağlı olarak değişebilir. Ortalama süresi de 30-40 dakika civarıdır.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

İşlemin yapılma sıklığını da diş hekimi belirler. Eğer ki sigara, kahve gibi tüketimleriniz fazlaysa 6 ayda bir zaten böyle bir işleme ihtiyaç duyacak duruma gelirsiniz. Bununla beraber ise ağız kuruluğu olanlar, düzenli ilaç kullananlar, diş bakım rutinini yapmayanlar, nişastalı ve şekerli yiyecekleri çok tüketenler, boyun ve baş bölgesinde radyoterapi işlemi görenler, 6 ayda bir mutlaka diş taşlarını temizletmelidir. 

Diş Taşı Temizliği Zararlı mı?

Aslında diş taşının bahsettiği burada bakteri olmaktadır. Yiyeceklerin dişlerin arasında kalması ile zamanla bakteri oluşumu gerçekleşir. Eğer ki sertleşir de ağız içerisinde kalıcılıkları gerçekleşir. Böyle bir durumda ise diş taşlarının temizlenmesi bir gerekliliktir. Bu işlem zararlı olarak nitelendirilemez. Aksi olarak, yapılmadığı zaman çene ve diş etlerine, diş yüzeylerine kadar zarar verebilmektedir. 

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her diş ve ağız işleminde olduğu gibi hastalar işlem sonrasında bir takım durumlara dikkat etmelidir. Diş taşlarının temizliği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

 • İşlem sonrasındaki 2 saat boyunca herhangi bir gıda tüketimi yapmayın.
 • 1 gün boyunca ise aşırı sıcak ve soğuk gıdaları, içecekleri tüketmeyin.
 • Dişlerinizi günde 2 kez fırçalayın. Doğru fırçalama tekniğini uygulayın.
 • Dişlerinizi ayrıca diş ipi kullanarak da temizleyin.
 • Eğer ki çok ağrı veya sızlama yaparsa diş hekiminizin önereceği şekilde ağrı kesici kullanılabilir.