DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Sağlıklı ve bembeyaz bir gülüş, herkes için önemlidir. Fakat çeşitli sebeplerle dişler, beyazlığını günden güne kaybedebiliyor. Düzenli fırçalamaya rağmen hayal ettiği beyaz dişlere sahip olamayan kişiler için günümüzde profesyonel diş beyazlatma uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar ile dişlerin kendi renk tonu, iki üç ton açılabilmektedir. Peki diş beyazlatmaya neden ihtiyaç duyulur? Diş görünümü, neredeyse herkesin dikkat ettiği bir konudur. Öte yandan diş görünümünden memnun olmayan hastalar, günlük yaşamında psikolojik olarak kendini kötü hissedebilir. Evde diş beyazlatma yöntemleri deneyen fakat etkili sonuç alamayan hastalar, en iyi diş beyazlatma işlemleri için Trabzon diş beyazlatma hizmetlerinden yararlanabilir ve anında etkili sonuçlara ulaşabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma, dişler üzerindeki leke ve sararmaların, çeşitli teknik ve ürünlerle giderilmesi, renginin beyaza yaklaştırılması işlemidir. Bleaching yani diş beyazlatma işlemi ile dişlerin istenmeyen renk değişimi ortadan kaldırılarak beyaza yakın diş görünümü elde edilir. Elbette uygulanan yöntem ve kimyasal ürünler, her diş yapısında aynı etkiyi göstermeyebilir. Dışsal renk değişikliği ve içsel renk değişikliği gibi sebepler ile her diş yapısının rengi ve hedeflenen renk tonları birbirinden farklı olabilir. Dışsal sebeplerle olan renk değişimleri için diş yüzeyini etkileyecek yöntemler tercih edilirken içsel sebeplerle olan renk değişimlerinde daha profesyonel çözümler gerekmektedir. Elbette diş beyazlatıcı işlemler öncesi doktorunuza danışmalı ve diş yapınızın beyazlatıcı işlemler için uygun olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bembeyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen hastalar için diş beyazlatma nasıl yapılır?, cevabı oldukça merak edilen bir sorudur. Dişleri beyazlatmak için öncelikle dişlerin neden sarardığı ve dişlerin içsel mi yoksa dışsal kaynaklı mı olup olmadığı bilinmelidir. Peki dişler beyaz rengini neden kaybeder? Plak ve diş taşı birikimi, bakteri ve mantar oluşumu, sigara ve tütün kullanımı ya da yoğun çay kahve tüketimi ile dişler beyazlığını günden güne kaybedebilir. Bu gibi durumlarda aşamalı olarak diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Diş beyazlatıcı işlemler;
 • Leke çıkarma
 • Leke beyazlatma
 • Lekeye karşı koruma
aşamaları ile sağlanır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişin gözenekli mine yapısında bulunan organik ve inorganik maddeler, beyazlatma jelleri ile giderilerek dişlerin beyaza yakın rengine ulaşması sağlanır. Diş temizleme ve beyazlatma işlemleri için farklı yöntem ve diş malzemelerinden yararlanılmaktadır. Diş beyazlatma yöntemleri ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma olarak iki ayrı kategoride ele alınmaktadır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Home Bleaching)

Özellikle dışsal kaynaklı sararma ve renk değişimi problemlerinde ev tipi diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Ev tipi diş beyazlatma işlemi home bleaching olarak adlandırılmakta olup diş beyazlatan macunlar, beyazlatıcı bantlar, jeller ve plaklar kullanılır. Ev ortamında uygulanabilecek işlemler olması sebebiyle ev tipi diş beyazlatma olarak bilinir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir ? (Office bleaching)

Diş kliniklerinde gerçekleştirilen profesyonel diş beyazlatma uygulamaları, office bleaching yani ofis tipi diş beyazlatma olarak adlandırılır. Lazerle diş beyazlatma gibi işlemler bu kapsamda gerçekleştirilmektedir. Son teknoloji cihazlarla uygulanan beyazlatma işlemleri için diş kliniklerinde ağartma ve aparat (tray) uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlere Zarar Verir Mi?

Dişlerinin rengini açmak ve daha bakımlı görünen dişlere sahip olmak isteyenler kalıcı diş beyazlatma işlemlerini tercih ediyor. Ancak bu uygulamalar, birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Özellikle diş beyazlatma işlemi dişlere zarar verir mi? ağrılı bir işlem midir? yan etkileri var mıdır? ya da kimler yaptırabilir? gibi birçok soru, hastalar tarafından merak ediliyor.   Öncelikle 18 yaş üstü her birey diş beyazlatıcı uygulamaları yaptırabilir. Elbette bunun için diş hekimine başvurmalı ve diş yapısının analiz edilmesi gereklidir. Bunun dışında diş beyazlatma ağrılı bir işlem değildir. Ancak herhangi bir hassasiyet durumunda sızı hissedilebilir. Önemli bir yan etki oluşturmayan beyazlatma işlemi sonrası;
 • Sıcak ve soğuğa karşı diş hassasiyeti,
 • Beyazlatma ürünlerinin teması sonucu oluşan tahriş ile birlikte diş eti hassasiyeti,
 • Dolgu, protez ve implant gibi diğer diş tedavileri arasında renk uyumsuzluğu durumları ile karşılaşılabilir.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Hastalar, beyazlatma işlemi sonrası diş hekimleri tarafından çeşitli konularda bilgilendirilmelidir. Bu kapsamda diş beyazlatanlar için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir;
 • İşlem sonrası asitli içeceklerden birkaç gün boyunca uzak durulmalıdır. İlk birkaç gün sonrasında ise asitli içecek tüketiminin minimum düzeyde olması önerilmektedir.
 • Yine işlem sonrası ilk 2 – 3 gün boya içerikli içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi doğru değildir.
 • İşlem sonrası bir süre dişlerinizi fırçalarken nazik davranmalı, mümkünse yumuşak kıllara sahip diş fırçaları tercih etmelisiniz.
 • Herhangi bir hassasiyet oluşumu durumunda hassasiyet giderici macunlar kullanılabilir.
 • Beyazlatma etkisinin süresini uzatabilmek için beyazlatıcı içeriğe sahip yardımcı ürünler ve macunlar, bakım rutinine eklenebilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Günümüzde en iyi ve en etkili diş beyazlatma yolu, diş kliniklerinde gerçekleştirilen profesyonel beyazlatma işlemleri olmaktadır. Bu işlemler verilecek hizmete ve kullanılacak yönteme göre bir fiyat skalasına sahiptir. Ayrıca ev tipi, ofis tipi ve kombine diş beyazlatma uygulamaları arasında belli fiyat farklılıkları söz konusudur. Diş beyazlatma fiyatları ve Trabzon diş beyazlatma uygulaması için bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilmeniz mümkün. Ayrıca online diş beyazlatma randevusu oluşturarak etkili diş beyazlatma işlemlerinden yararlanabilirsiniz.