Pembe Estetik Uygulaması
Pembe Estetik Uygulaması

 

Pembe Estetik Uygulaması Nedir?

Pembe estetik uygulaması diş eti ve sorunları giderildikten sonra yapılmaktadır. Gülümseme ya da konuşma sırasında dişler ve diş etleri belirgin şekilde ortaya çıkar. Eksik, sorunlu, kötü renkli ve bakımsız dişler bu bakımdan kişilerde özgüven eksiklerine, estetik kaygılara neden olabilir. Konuşma ve gülme esnasında estetik görünüme sahip olmak için dişlerin olduğu kadar diş etlerinin de düzeltmeye gereksinimi bulunur.

 

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Pembe diş estetiği gülümseme esnasında ön kısımda, ortada olan iki dişin tepesindeki diş etlerinden geçen hayali çizginin hafif biçimde dudağa dokunması, dişler ile diş etinin belirli biçimde olması hedeflenmektedir.

Bazı hastalarda problem sadece diş etlerinde değiş, dişlerin mevcut dizilişine de olabilmektedir. Böyle bir durumda öncelikle hastanın diş etleri düzeltilmekte, ardından da dişlerin dizilişindeki problemler çözülmektedir.

Pembe estetik nasıl yapılır hastanın ihtiyaçları doğrultusunda planlanabilmektedir. Uygulama kapsamlı bir süreci anlatmakta olup bu kapsamda farklı teknikler uygulanabilmektedir. Örnek olarak rejeneratif, gingivektomi, gingivoplasti ve kron boyu yöntemlerinden yararlanılabilmektedir. Uygulama da lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir.

Pembe estetik diş hekimleri tarafından uygulanabilmekte olup bunun için uzman hekime görünerek muayene olmak gerekir.

 

Pembe Estetik Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Pembe estetik yaptıranlar bunu farklı sebeplerden dolayı gerçekleştirilebilir. Temel olarak uygulama öncesinde kişiler muayene edilmekte, diş hekimince uygun bulunursa operasyon sürecine geçilmektedir. Ancak genel anlamda uygulama şu gibi kişilere yapılabilir:

  •         –Diş etinin dikkat çekici biçimde aşırı gözüktüğü haller
  •          –Ön diş etlerinde mor ve kırmızı biçiminde pigmentasyonlara bağlı renk farklılıkları
  •          –Diş eti seviyelerinin dudaklar ve diş ile uyumlu olmaması
  •          –Estetik görünümün iyi olmaması
  •          –Ortodontik tedavi aşamaları sebebiyle diş etlerinde gözlemlenen düzensizlik ve büyümeler

Bunların yanı sıra diş eti pembe estetik dişler ve dudaklarla diş eti seviyelerinin uyumlu olmaması gibi durumlarda da gerçekleştirilebilmektedir.

Tavsiye : Diş Cilası Nedir

 

Pembe Estetik Uygulamalarının Avantajları

Uzman diş hekimlerince yapıldığı durumda pembe estetik öncesi sonrası belirli olan bir durumdur. Genel anlamda bu uygulamanın sahip olduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  •          –Diş uzunlukların düzeltmek mümkündür
  •          –Diş kaybı oluşmasının önüne geçilir
  •          –Estetik görünüm kaygısı engellenir
  •          –Daha güzel bir diş görünümüne sahip olunur
  •          –Diş eti iltihaplarının önü alınabilir

Bu bakımdan uygulamanın avantajları oldukça fazladır. Pembe estetik fiyat da sorulmakla beraber uygulama hastalara göre özel ve planlı bir şekilde yapıldığı için standart değildir. Muayene ardından kişilerde dişin ve ağzın mevcut durumu, kişilerin beklentileri göz önünde bulundurularak planlama yapılmakta, fiyat da böylece belirlenmektedir.

Tavsiye : Diş Eti Kanaması

 

Pembe Estetik Zararlı mı?

Diş eti estetiği yaptırmadan önce bunun zararlı olup olmadığı hastalar tarafından merak edilebilmektedir. Pembe estetik zararlı mı da bu kapsamda yer almaktadır.  Uygulama uzman hekimlerce gerçekleştirdiği, lokal anestezi ile beraber uygulandığı için zararı da yoktur.