Ağız Kokusu Neden Olur
Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız Kokusu Neden Olur?

Yaşam kalitesini büyük oranda düşüren ağız kokusu, hem kişiyi hem de çevresindeki etkileyen bir sağlık sorunudur. Çeşitli hastalıkların habercisi olabildiği gibi birçok nedenden dolayı ağız kokusu meydana gelebilir. Peki ağız kokusu neden olur, nasıl geçer? Ağız kokusu hangi hastalığın habercisidir? 

Ağız kokusu nedenleri arasında yeterince temizlenmeyen ağız içi, ilk sebep olarak gösterilebilir. Hijyeni ve bakımı yeterince yapılmayan diş ve dişetleri, ağız kokusuna ve hatta önemli birçok sağlık sorununa sebebiyet verebilir. Sosyal ilişkilerde olumsuz bir izlenim uyandıran bu soruna kimi zaman yenilen kötü kokulu bir besin, mide rahatsızlıkları ya da kulak burun boğaz hastalıklarından dolayı oluşabilir. Bu sebeple ağız kokusu kesin çözüm için öncelikle ağız kokusunun nedeni kesin olarak belirlenmelidir.

Ağız Kokusu Nedir?

Kişi için çoğu zaman utanç verici olan bu sorun, her yaştan insanın yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Halitoz olarak da tanımlayabileceğimiz ağız kokusu, kişinin etrafındakiler tarafından da fark edilecek yoğunlukta olabilir. Ağız içinde ya da kişinin nefesinde oluşan kötü koku, ağız kokusu nedir? sorusuna cevap olarak verilebilir. 

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bu kötü koku için evde ağız kokusu testi ve evde ağız kokusu nasıl giderilir konuları sıklıkla araştırılıyor. Bu noktada kişinin öncelik vermesi gereken, agiz kokusunun nedenleri olmalıdır. Dişlerden, diş etlerinden, nefesten ya da mideden gelen ağız kokuları farklı sebeplerle oluşacağından ağız kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı da farklı olacaktır.

Ağız Kokusu Nedenleri

Günlük yaşamda en sık karşılaşılan sorunlardan biri, kişilerin yaşadığı ağız kokusu problemi oluyor. Bu problemi yaşayan ve bir türlü geçmeyen ağız kokusu sorunu ile uğraşan kişiler, ‘ağzımız neden kokar’ araştırması yaparak bu soruna çözüm bulmayı amaçlıyor. Etkili bir ağız kokusu tedavisi için oluşan kokunun sebebini bilmeniz önemlidir. Ağız kokusu sebepleri arasında birçok unsur sayılmakla birlikte detaylı olarak ele almak gerekirse;

  • Yeterince ve etkili yapılmayan ağız hijyeni
  • Sigara tüketimi
  • Alkol tüketimi
  • Ağız kuruluğu
  • Baharatlı, çeşnili ve kokulu gıda tüketimi
  • Uzun süreli açlık
  • Reflü vb. mide rahatsızlıkları
  • Kronik hastalıklar
  • Solunum yolu hastalıkları
  • Geniz, yutak, ağız içi, diş ve diş etlerinde oluşan enfeksiyonlar

Tavsiye İçerik >> Diş Taşı Temizliği

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu neden olur sorusuna cevap bulduktan sonra öne çıkan bir diğer konu hiç kuşkusuz ağız kokusu nasıl giderilir? sorusu olmaktadır. Çeşitli doğal yöntemlerle evde ağız kokusu tedavisi gerçekleştirebileceğiniz gibi enfeksiyon vb. durumlarda bir diş hekimine başvurmanız önemlidir. Profesyonel bir tedavi ile ağız kokusuna kalıcı çözüm bulabilirsiniz. 

Daha basit sorunlarla oluşan ağız kokularında ise ağız gargarası kullanabilir, yeşil çay ve adaçayı kullanımını artırabilir, bu çaylarla gargara yaparak daha temiz ve ferah bir kokuya sahip olabilirsiniz. Bunlara ek olarak sigara ve alkol tüketimini azaltmak, bol su içmek ve uzun süre aç kalmamak gibi çözümler, ağız kokusunu ortadan kaldırabilir. Ancak çeşitli hastalıklar sonucu oluşan ya da mideden gelen ağız kokusuna kesin çözüm için mutlaka bir doktora görünmeli, gerekli durumlarda tedavi olmalısınız.