Diş Apsesine Ne İyi Gelir ?

Diş Apsesine Ne İyi Gelir
Diş Apsesine Ne İyi Gelir

Yaşam konforunu büyük oranda düşüren, ağız ve diş sağlığında istenmeyen durumlardan biri de diş apsesi olmaktadır. Şişlik ve kızarıklık ile kendini belli eden diş apsesi, tedavi edilmediği takdirde şiddetini giderek artırır ve dayanılmaz bir hal alır. Peki diş apsesi kendiliğinden geçer mi? diş apsesine ne iyi gelir? 

Ağız ve diş sağlığında önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan diş apsesi, enfeksiyon kaynaklı olup tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu noktada hastalar, diş apsesi nasıl geçer evde çözümler ve diş apsesine hangi ilaç iyi gelir? gibi konuları sıklıkla araştırıyor. İltihap sebebiyle meydana gelen diş apsesi için doğal antibiyotik seçenekleri arasında; taze sarımsak, tuzlu su gargarası, elma sirkesi ve soğuk kompress işlemlerini sayabiliriz.

Diş Apsesi Nedir?

Hastaların günlük yaşamını olumsuz etkileyen apsenin nasıl geçeceğini öğrenmeden önce diş apsesi nedir? sorusu cevaplanmalıdır. Apse; enfeksiyondan kaynaklı olarak vücudun herhangi bir yerinde irin birikmesidir. Diş apsesi ise; bu irinlerin diş ve diş etinde enfeksiyon sonucu irin birikmesi ile oluşmaktadır. Kulağa ve boyna vurabilen bu ağrılar hafif düzeyde olabileceği gibi şiddetini giderek artırabilir.

İlk başta kızarıklık ve hafif şişlik ile diş eti apsesi oluşumunu hissedebilirsiniz. Ancak vücut için ciddi bir sağlık sorunu oluşturma riski bulunduğundan diş apsesini göz ardı etmemelisiniz. Diş etinde ya da diş kökü iltihabı şeklinde bulunan bu irinin dağılma riskine karşı erken tedavi önemlidir. İlerleyen diş apselerinde endodonti gibi tedaviler ile dişte bulunan enfeksiyon temizlenerek diş kurtarılabilir ancak bu aşamaya gelmeden önce diş apsesine iyi gelecek bazı yöntemleri deneyebilir ve apse şikayetinizin ilerlemesini durdurabilirsiniz. 

Diş Apsesi Belirtileri

Diş ve diş etinde meydana gelen apseler genellikle bakteriyel nedenlidir. Bakterilere karşı bir tür savunma mekanizması olarak görülen apseler, bu savunma sürecinde şişer ve ağrı oluşturur. Günlük hayatı olumsuz etkileyen diş apsesi oluşum nedenleri arasında; 

 

 • -Eksik ya da yanlış yapılan ağız bakımı,
 • -Aşırı şeker tüketimi,
 • -Diş eti hastalıkları,
 • Diş çürükleri,
 • -Kırılmış dişler,
 • -Diş minesindeki açıklıklar
 

sayılabilir. Bu gibi sebeplerle karşılaşılan diş apseleri, aşağıdaki belirtiler ile kendini gösterir;

 • -Kulağa, boyna veya çeneye vuran hafif ya da şiddetli ağrılar,
 • -Sıcağa ya da soğuğa karşı hassasiyet,
 • -Diş etinde ya da yanakta oluşan kızarıklık ve şişlikler,
 • -Ateş ya da tat alamama,
 • -Ağız kokusu,
 • -Çiğneme ve ısırma sonucunda oluşan şiddetli ağrı.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Yaşam kalitesini düşüren ve çiğneme gibi en temel fonksiyonları yerine getirirken yaşanan şiddetli ağrılar, şişmiş diş apsesine ne iyi gelir? ya da dişten dolayı yanak şişmesine ne iyi gelir? gibi soruları beraberinde getiriyor. İlk aşamada karşılaşılan kızarıklık ve şişlik, apse için önemli bir belirtidir. Bu belirti ile karşılaştıktan sonra evde, diş apsesine iyi gelecek çözümler deneyebilirsiniz. Bunlar;

 • Tuzlu su ya da karbonatlı su ile yapılan gargara. Bu gargara, iltihabı temizlemede olumlu bir etki sağlayacaktır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kekik yağı kullanmak, apse için iyi bir seçenek olabilir.
 • Sarımsak, geçmişten günümüze en çok tercih edilen çözümlerden biridir.
 • Soğuk kompres uygulamak, ağrısı bulunan bölgeyi rahatlatarak geçici çözüm sağlayacaktır.
 • Elma suyu ve karanfil yağı gibi içerikler, apse için kullanılabilecek yöntemlerden biridir.

Bu seçenekler apse için geçici çözümler sağlıyor olsa da apsenin daha ciddi sorunlar oluşturmaması ve kısa sürede iyileşmesi için doktor kontrolü gerekmektedir.

Diş Apsesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Diş apsesi başta olmak üzere tüm ağız ve diş sağlığı sorunlarında temel önleyici, ağız ve diş sağlığı bakımı olmaktadır. Düzenli temizlik ve bakım ile birçok hastalığa karşı dişlerinizi koruyabilirsiniz. Bu süreçte ağız ve diş bakımında düzenli diş fırçalamanın yanı sıra etkili temizlik için diş ipi ve antiseptik gargara kullanarak derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz. 

Kullandığınız bakım ürünlerinin florür içermesine ve içeriğinin doğal olmasına dikkat etmeli, diş fırçalarınızı maksimum 3-4 ay içerisinde yenilemelisiniz. Düzenli temizliğin yanı sıra detaylı bakım ve kontrol için diş hekiminizi belirli aralıklarla ziyaret etmelisiniz. Bu kapsamda Trabzon özel diş hastanesi Dekodent ile iletişime geçerek ağız ve diş sağlığınızı korumak adına muayene olabilir, yaşadığınız sorunlarda diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.