Diş Çekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Günümüzde birçok vatandaş, yaşadığı bir takım problemler sebebiyle dişlerini çektirmek zorunda kalıyor. Dişlerini çektiren hastalar, diş çekimi sonrası yeme ve içme alışkanlıklarına bir süre dikkat etmesi ve ağız hijyenine normalinden daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Peki, diş çekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

İnsan vücudunda ağız sağlığı ve ağız hijyeni oldukça önem taşımaktadır. Sindirimin ilk başladığı yer olan ağzımızın içerisinde bulunan dişler bazı durumlarda tedavi edilmesi, bazı durumlarda ise çekilmesi gerekebilir. Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?  ve diş çekimi hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Diş çekimi sonrası yemek ve içmek alışkanlıklarına bir süre normalinden daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastalar öncelikle çok sıcak ve çok soğuk besinler yemek veya içmekten kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra ağız hijyenine günlük rutinlerinden daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Diş çekimi sonrası dikkat edilmeyen ağız hijyeni dişin çekildiği bölgede diş cekimi sonrası mikrop kapılmasına, iltihap ve apse oluşumuna sebebiyet verir. 

Aynı zamanda dişin çekildiği taraf ile mümkün olduğunca yemek yememeye çalışılmalıdır. Aksi takdirde hastalar diş çekildikten sonra ağrı yaşayabilir hatta kimi zaman hastalarda yirmilik diş çekimi sonrası, azı diş çekimi sonrası kanama görülebilir.  Diş çekimi sonra kanama problemleri ve apseli diş çekimi sonrası kanama durumuyla karşılaşan hastalar ve d çekiminden sonra ağrı yaşayan hastaların çok geçmeden diş hekimleriyle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 

Dikkatinizi çekebilir : İltihaplı Diş Çekilir Mi

Diş Çekimi Neden Yapılır?

 

Günümüzde bir çok sebep ile hastalara diş çekimi operasyonu yapılabilmektedir. Genel olarak diş ve ağız sağlığını tehdit eden durumlarda doktorlar diş çekimine başvurur.  Ağız bakımı iyi yapılmadığı takdirde , dişler zaman içerisinde çürür ve çekilir. Bunun yanında kırılan dişlerde de kimi zaman diş hekimleri diş çekme işlemi uygular. Kimi zamanda ortodonti tedavi kapsamında dişler çekilebilir. Bazı durumlarda ise dişin köküne ulaşmak için cerrahi diş çekimi tedavisi uygulanır.

 

Diş Çekimi Sonrası Beslenme

 

Hastalar diş çekimi sonrası beslenme alışkanlıklarında ister istemez değişiklik yaşarlar. Hastalar diş çekimi sonrası beslenmelerinde sıcak ve soğuk besinlerden uzak durmalı, sert besinleri (kuruyemiş gibi) tüketmemeli, mümkün olduğunca diş çekimi yapılan bölgenin tersiyle besinleri çiğnemelidir.

 

Diş Çekiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Diş çekimi sonrası nelere dikkat etmeliyiz? Cerrahi diş çekimi sonrası neler yapmalıyız? Diş çekiminden öncesinde dikkat etmemiz gereken şeyler olduğu gibi sonrasında da bir takım şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Diş çektirdikten sonra yapılması gerekenler arasında başta sigara kullanımı geliyor. Yeme içme konusunda dikkat edilmesi gerektiği gibi sigara kullanımına da dikkat edilmesi gerekiyor. Yeme içmenin yanında diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için madde madde açıkladık.

 

Tavsiye : Dolgu Çeşitleri

 


-İşte diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

 

  1. Diş çekimi sonrası ağız için en az yarım saat çalkalanmamalı.
  2. -Operasyon sonrası diş hekimi tarafından yerleştirilen tampon 15 ila 20 dakika boyunca ısırılmalı ve çıkarılmamalı.
  3. -1 gün boyunca ağız içerisinde kanama sızıntı şeklinde devam edebileceği için kan görme sonrası panik yapılmamalıdır.
  4. -İşlem sonrası yaşanabilecek ağrı sonrası ezbere ağrı kesici kullanmamalı, diş hekiminizle görüşüp uygun ilacı kullanmalısınız.
  5. -Diş çekimi sonrası açılan bölgeye diliniz ile yada herhangi bir cisim ile temas etmeyiniz.
  6. -Dişin çekildiği bölgede tahrişe sebebiyet verebileceği için sıcak ve acılı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
  7. -Diş çekimi sonrası 24 saat boyunca sigara tüketmemelisiniz.
  8. -Diş çekiminden hemen sonra mümkün olduğunca araba kullanmamaya çalışın.
  9. -Diş çekimi esnasında enjekte edilen bölgesel narkoz sebebiyle bir süre ağız içinizde uyuşukluk olacaktır. Bu sebeple ağzınızdaki uyuşukluk geçinceye kadar bir şeyler yememeye dikkat etmelisiniz. Ağzınızda uyuşukluk varken bir şeyler yutmakta zorlanabilir ve uyuşuk olan bölgeyi farkında olmadan ısırabilirsiniz.
  10. -Diş çekimi operasyonun geçirdikten 24 saat sonra normal ağız bakımınızı yapabilirsiniz.