Diş İpi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş İpi Ne İşe Yarar
Diş İpi Ne İşe Yarar

Diş ipleri, dişler arasındaki plakları ve gıda artıklarını temizlemek için kullanılan küçük, esnek bir üründür. Diş fırçalamanın tamamlayıcısı olarak diş ipi kullanmak, düzenli kullanıldığında ağız sağlığına birçok fayda sağlayabilmektedir.

Pek çok kişi özellikle diş ipi kullanmak dişlerin arasının açılmasına neden olur mu? Sorusuna yanıt aramaktadır. Doğru şekilde kullanıldığında diş ipi dişler arasındaki plak ve artıkları temizlemektedir. Yanlış diş ipi kullanımı veya aşırı güç uygulama diş etlerine zarar verebilmektedir.

Ancak diş ipi diş arasının açılmasına neden olmamakta, aksine sağlıklı bir diş eti sağlamaktadır. Diş ipi kullanmak isteyemeyen ve diş ipi yerine ne kullanılır? Sorusuna yanıt arayanlar içinse diş ipleri yerine diş ipi tüyoları, su püskürtme cihazları veya interdental fırçalar kullanılabilmektedir.

Diş İpi Nedir?

Diş ipi nedir? Sorusuna yanıt olarak; Diş temizleme ipi, dişler arasındaki plakları ve gıda artıklarını temizlemek için kullanılan ince esnek bir malzemedir. Diş fırçalarının ulaşamadığı dar diş aralarında ve diş eti çizgisinde biriken kalıntıları temizleyerek ağız sağlığını koruma amacı taşımaktadır.

Diş ipi, diş temizliği rutini içinde diş fırçasıyla birlikte kullanılarak daha etkili bir temizlik sağlamaktadır. Diş ipi zararlı mı? Sorusu da pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Diş ipi doğru kullanıldığında asla zararlı değildir ve hem dişlere hem de diş etine oldukça faydalıdır.

 

Trabzon Diş Doktoru

 

Diş İpi Ne İşe Yarar?

Diş ipi ne işe yarar? Sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Diş ipi, diş fırçalarının ulaşamadığı dar diş aralarındaki plakları etkili bir şekilde temizlemekte, çürük oluşumunu ve diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Diş eti çizgisinde biriken plak ve bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Diş ipi kullanma, diş kötü ağız kokusunu önlemeye yardımcı olabilmekte ve temiz diş araları sağlayarak ağız hijyenini artırmaktadır.

Diş ipi aynı zamanda diş çürüklerini önlemekte ve diş taşı oluşumunu da azaltmaktadır. Kısacası diş ipi şu faydaları sağlamaktadır.

 •          –Diş Aralarındaki Plak Temizliği
 •          –Diş Eti Sağlığını Destekler
 •          –Kötü Ağız Kokusunu Azaltır
 •          –Diş Çürüklerini Önler
 •          –Diş Taşı Oluşumunu Azaltır

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş ipleri farklı tiplerde ve malzemelerde üretilmiş çeşitlere sahiptir. İnsanların farklı ihtiyaçları ve tercihleri olduğu için çeşitli diş ipi türleri bulunmaktadır. Dis ipi cesitleri arasında şunlar yer almaktadır.

 •          –Naylon Diş İpi
 •          –PTFE Kaplı Diş İpi
 •          –Mumlu Diş İpi
 •          –Kürdanlı Diş İpi
 •          –Şerit Diş İpi
 •          –İnceltilmiş Diş İpi

Mumlu diş ipi nedir? Sorusu bu çeşitler arasında en çok merak edilen sorulardan biridir. Mumlu diş ipleri, diş iplerinin kayganlığını artırmak için mum veya balmumu ile kaplanmıştır. Diş iplerinin diş aralarına daha kolay geçmesine yardımcı olmaktadır.

Dikkatinizi çekebilir : Diş taşı temizliği nasıl yapılır

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipinin nasıl kullanılması gerektiğini merak eden kişiler özellikle diş ipi ne sıklıkla kullanılır? Ve diş ipi ne zaman kullanılır? Sorularına yanıt aramaktadır. Günde en az bir kez diş ipi kullanılması önerilmektedir. Diş fırçalamadan sonra veya öğünler arasında kullanılabilmektedir. Diş ipinin özellikle diş fırçalama işleminden sonra veya yemekler arasında kullanılması önerilmektedir.