Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı
Gülüş Tasarımı
Ağız ve diş sağlığı denildiğinde akla ilk gelen konu, sağlık sorunlarından ve diş kayıplarından kaynaklı diş tedavileri olsa da, gülüş tasarımı ağız ve diş sağlığında önemli bir yere sahiptir. Ağız içinde yaşanan her türlü sorun, işlevsel kaybın yanı sıra estetik kayıplara da yol açabilmektedir. Özellikle diş dizilimindeki bozukluklar, diş eti hastalıkları, diş kayıpları ya da diş rengindeki değişmeler hastaların, gülüş tasarımı kapsamında estetik bir gülüşe sahip olma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Estetik gülüş tasarımı tamamen hastaya özgü olup, hasta beklentisi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Son teknoloji dijital cihazların kullanıldığı bu uygulama, dijital gülüş tasarımı olarak da adlandırılmaktadır. Gülüş tasarımı fiyat ve Trabzon gülüş tasarımı hizmeti için iletişim kanallarımız üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Günümüzde işlevselliğin yanı sıra estetik görünüm, önemli bir ihtiyaç halini almıştır. Bu sebeple gülüş tasarımı, en çok araştırılan konulardan biri olmaya devam ediyor. Peki gülüş tasarımı nedir? Gülüş ve duruş esnasında diş, dudak ve çene pozisyonlarının, hastanın yüz yapısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre uyumlu ve estetik hale getirilmesi, gülüş tasarımı olarak tanımlanabilir. Kusursuz bir gülüşün hedeflendiği bu uygulamalarda dijital yazılımlar kullanılmakta olup geliştirilen tasarım tedavi öncesi hastaya gösterilebilmektedir. Bu sayede hasta onayı alınarak hastayı mutlu edecek bir tedaviye başlanır. Dijital yazılımlar sayesinde gülüş tasarımı öncesi-sonrası sonuçlar hastanın beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktadır. Ortaya çıkan kusursuza yakın estetik gülüş aynı zamanda hollywood gülüşü olarak da bilinmektedir.

Gülüş Tasarımında Uygulanan Tedaviler

Bütüncül bir yaklaşım olan hollywood gülüş estetiği, hastayı rahatsız eden her türlü sorunun giderilmesini hedeflemektedir. Bu kapsamda çene, diş ve diş etleri başta olmak üzere ağız ve diş sağlığında çeşitli tedaviler uygulanır. Gülüş tasarımında uygulanan işlemler ve tedavileri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;
 • Gülüş hattının belirlenmesi ve gülüşün dudaklar ile uyumlu hale getirilmesi,
 • Dişlerin yanlış hizalanma sorununa karşılık diş boyutlarına müdahale edilmesi,
 • Diş ve dişeti oranlarının ideal seviyeye çekilmesi,
 • Çürük ve kırık dişlere tedavi uygulanması,
 • Diş çarpıklıklarında ortodontik tedavinin uygulanması,
 • Diş yapısının güçlendirilmesi ve diş kaplama işlemlerinin gerçekleştirilmesi.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Dijital gülüş tasarımı ile estetik gülüş elde edilmeden önce hasta beklentileri ve ihtiyaçları belirlenir. Bu beklenti ve ihtiyaçlar kapsamında uygulanacak tedavi sürecinde doktor önerisi ve hasta onayı beraber ele alınır. Tasarım ve uygulama sürecinde;
 • İlk olarak hastanın ağız içi ve çevresinin ön planda fotoğrafları çekilir. Yüz fotoğrafları ile birlikte özel programlara aktarılır ve dijital ortamda çeşitli kriterler baz alınarak hastaya en uygun olan tasarım belirlenir.
 • Eğer varsa diş ve diş eti rahatsızlıkları tedavi edilir.
 • Ağız içi ölçüler 3D ağız içi tarayıcılarla alınır. Hastaya sonraki seansa kadar kullanabileceği geçici dişler hazırlanır.
 • Zirkonyum gülüş tasarımı gibi işlemlerde kişiye özel olarak hazırlanan modellerin provası yapılır. Ölçüden kaynaklı problemler varsa ufak sorunlar düzeltilir.
 • Son aşamada hasta fikirleri ile birlikte dişlere son şekli verilir
 • Son seanstan sonra belirli aralıklarla diş hekimi kontrolleri sürer.
Dikkatinizi çekebilir >> Diş Beyazlatma

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Görünüm ile doğrudan alakalı dijital gülüş tasarımında sağlıklı bir ağız ve dişlere sahip olmak önemli olsa da bu süreçte hasta beklentisi ve ihtiyaçları daima göz önünde bulundurulur. Özellikle, estetik ve Hollywood gülüşü olarak tabir ettiğimiz kusursuz bir gülüş için tüm detaylar birlikte ele alınır. Peki gülüş tasarımı yapılırken nelere dikkat edilir?
 • Hastanın yüz yapısı
 • Cinsiyeti, yaşı, dudak yapısı ve alt dudak çizgisi gibi kişisel özellikleri
 • Diş boyutları,
 • Diş eti seviyesi ve diş eti sağlığı
 • Ağız içerisinde herhangi bir çürük, iltihap vb. sorun olup olmadığı
 • Çene kapanış ya da diş sıkma sorunları

Gülüş Tasarımında Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Son yıllarda revaçta olan estetik işlemlerden biri gülüş tasarımıdır. Kapsamlı bir tedavi olup gülüş tasarımı tedavi süreci, uygulanacak işlemlere göre değişiklik gösterir. Başta hasta özellikleri olmak üzere hasta şikayetleri, ağız ve çene yapısı bu tedavi sürecini belirleyen kriterler arasındadır. Uygulanacak tedavilere göre değişiklik gösteren tedavi süreci ortalama 1 – 15 gün arasında tamamlanabilir. Tedavi aynı gün içerisinde uygulanabildiği gibi daha önemli sorunlarda bu süre uzayabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Kimlere Yapılabilir?

Gülüş estetiğinin temel amacı, hastaya onu mutlu edecek ve gülümserken kendini iyi hissetmesini sağlayacak kusursuz bir gülüş sunmaktır. Başta ağız, diş ve çene hastalıkları olmak üzere gülüş estetiğini bozan sorunlar tedavi edilerek estetik bir gülüş sağlanmaktadır. Kişinin yaşadığı estetik sorunlar sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmasa dahi hasta sadece gülümserken kendini iyi hissetmek amacıyla da gülüş tasarımı yaptırabilir. Gülüş estetiği tedavilerini hemen herkes tercih edebileceği gibi tedavi süreci ve tedaviye uygunluk açısından alanında uzman Trabzon diş hekimi kadrosunun yer aldığı Dekodent ile iletişime geçebilirsiniz.