ORTODONTİ

ortodonti
ortodonti
Başta medikal problemler olmak üzere estetik kaygıların da öne çıkması, diş dizilim ya da ağız kapanış sorunlarının tedavi edilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla geliştirilen ortodonti, diş hekimliğinin bir dalı olup diş teli tedavisi olarak bilinmektedir. Çene yapısının darlığı ya da dişlerin çene yapısına oranla büyük olması gibi durumlar, dişlerin dizilimini bozmakta ve dişleri istenilen görünümden uzaklaştırmaktadır. Uzman ortodontist tarafından sağlanan tedavi ile başta çene-yüz uyumsuzlukları olmak üzere diş dizilim sorunları minimuma indirilir. Bu sayede estetik kaygılardan ortadan kaldırılırken aynı zamanda dizilim ve kapanış bozuklukları sonucu oluşan medikal rahatsızlıkların tedavisi sağlanır. Trabzon ortodonti tedavisi ve diş teli fiyatları hakkında detaylı bilgi için Dekodent adresimiz ile iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz. 

Ortodonti Nedir?

Ortodonti; aralıklı diş ya da diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi, kapanış sorunlarının ve çenedeki yapısal bozuklukların giderilmesi tedavilerini kapsayan bir diş hekimliği dalıdır. Latince orto (düzeltmek) ve donti(diş ve diş dokuları) kelimelerinden oluşan ortodonti, kişiye özel tedavi anlayışına sahiptir. Çeşitli sebeplerle oluşan çene yapısı problemleri, kapanış sorunları ve diş dizilim sorunları, birçok şikayeti de beraberinde getirir. Ağız içi medikal sorunların yanı sıra ağız ve diş sağlığının etkili şekilde yapılamaması, diş çürükleri ve diş kayıplarına varan sorunları ortaya çıkarabilir. Bu sebeple hem işlevsel hem de estetik anlamda sorun teşkil eden yapısal düzensizliklerde mümkün olduğunda erken tedavi sağlanmalıdır.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Ortodontik problemler, ağız ve diş sağlığında en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Ortodontik problemlerin oluşma nedenleri genetik olabildiği gibi sonradan oluşan durumlar sonucunda da gerçekleşebilir. Daha detaylı ele alındığında genetik kaynaklı sayılan problemler arasında dişlerin aralıklı olması, eksik ya da fazla olması, doğru kapanmayı önleyen çene yapısı sayılabilir. Genetik olarak geçebilen bu sorunların dışında sonradan karşılaşabildiğimiz ortodontik problemler arasında süt dişlerinin erken kaybedilmesi öne çıkıyor. Buna ek olarak çocuklukta yaşanan parmak emme alışkanlığı, çeşitli kazalar ve diş travmaları da ortodontik tedavi gerektiren durumlar arasında sayılabilir. Tavsiye >> Endodonti

Ortodonti Bölümünün İlgilendiği Rahatsızlıklar

Genel olarak bakıldığında ortodonti bölümü, diş çapraşıklıkları ve yanlış çene pozisyonlarının tedavisini kapsamaktadır. Çeşitli sebeplerle oluşan ve ileriki dönemlerde önemli sorunlara sebep olabilecek bu rahatsızlıkların tedavisi ile ortodonti bölümü ilgilenmektedir. Estetik kaygıların yanı sıra çiğneme, konuşma ve genel vücut sağlığını etkileyen ve ortodonti tedavisi gerektiren rahatsızlıklar aşağıda belirtilmiştir;
  • Dönük dişler: Dönmüş ya da diğer dişler ile çakışan dişler dizilim problemleri oluşturur. Bu sorunlar diş telleri ve ortodontik tedaviler giderilir.
  • Aralıklı dişler: Çene yapısına oranla küçük olan dişler, aralıklı bir görünüme sahip olabilir. Çeşitli uygulamaların yanı sıra ortodontik tedavi ile estetik bir görünüm elde edilir.
  • Eksik ya da gömülü dişler: Süremeyen dişler ya da dişlerin herhangi bir sebeple eksik olması durumunda oluşan boşluğu var olan dişler doldurmaya çalışır. Oluşan uyumsuzluk, ortodontik tedavi gerektirebilir.
  • Kapanış sorunları: Çene yapısına bağlı olarak yaşanan kapanış sorunları, daha ciddi sorunları beraberinde getirmeden ortodontik tedavi gerçekleştirilmelidir.

Ortodontik Tedaviler

Diş dizilimi ve kapanış sorunları başta olmak üzere çeşitli sorunlar sebebiyle ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda ortodonti bölümü çeşitli tedaviler ile yaşanan sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Yaşanan probleme, hastanın yaşına ve çeşitli özel durumlara göre çeşitlenen ortodontik tedaviler arasında;
  • Braket: Braketler diş yüzeyine yapıştırılmakta olup arasından geçirilen teller ile diş dizilim sorunlarında önemli bir çözüm sağlar. 
  • Şeffaf Aparey: Diş teli kullanılmayan tedavi yöntemlerinden biri şeffaf apareydir. Takıp çıkarılabilen apareyler şeffaf olması sayesinde kolaylıkla fark edilmez ve estetik bir tedavi sunar.
  • Çene Apareyleri: Alt ya da üst çeneye yerleştirilen aparey, çenenin doğru şekilde kapanmasını destekler.
  • Sabit Yer Tutucu: Erken kaybedilmiş süt dişleri yerine yerleştirilen sabit yer tutucular ile diğer dişlerin boşluğa kayması önlenerek diş dizilim sorunlarının önüne geçilir.
  • Headgear: Hastanın kafasına yerleştirilen ve bir tür ortodontik cihaz olan headgear, çene hizasını düzenlemek amacıyla kullanılır.

Tedavi Süresince Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodontik tedavilerin ilk ve en önemli amacı ağız ve diş sorunlarını ortadan kaldırmak, anormal görünümleri tedavi ederek sağlıklı ve estetik bir gülüş elde etmektir. Bununla birlikte tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken ve tedaviyi destekleyecek birçok nokta söz konusudur. Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli konu bakım olmalıdır. Kullanılan aparatlar sebebiyle ağız içerisinde yiyecek gibi kalıntıların kalma olasılığı yüksektir. Bu sebeple düzenli ve etkili ağız bakımınızı gerçekleştirmeli, kullandığınız aparatlara uygun temizlik ürünlerini rutininize eklemelisiniz.