PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ

Protetik Diş Tedavisi
Protetik Diş Tedavisi

Diş hekimliği ana uzmanlık dallarından biri olan protetik diş tedavisi, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan diş kayıplarında uygulanır. Ağız ve diş sağlığında en önemli sorunlardan biri olan diş kaybı, fonksiyonel ve estetik açıdan hasta için önemli bir sorundur. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve şikayetleri minimuma indirmek için protetik diş tedavisi uzmanı, kaybedilen dişin yerine ihtiyaca uygun protez diş tedavisi uygular. Protetik diş tedavisinde kullanılan malzemeler ve uygulanan yöntemler tedaviyi çeşitlendirmekle birlikte hastanın kullanabileceği ve ihtiyacına uygun protetik diş tedavileri uygulanmaktadır. Zarar görmüş ya da kaybedilmiş diş veya dişlerin yerine uygulanacak protez uygulaması hakkında detaylı bilgi ve protetik diş tedavisi randevu için Dekodent Trabzon adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Eksilen, kırılan, zarar gören diş veya dişlerin onarılması ve tamamlanması amacıyla estetik görüntüyü bozmayacak şekilde uygulanan diş tedavileri, protetik diş tedavisi olarak adlandırılır. Konuşma ve çiğneme gibi temel işlevlerin sağlıklı ve kusursuz olarak yerine getirilebilmesi için dişlerin sağlıklı ve eksiksiz olması önemlidir. Bu sebeple diş kaybı gibi problemlerin göz ardı edilmeden tedavi edilmesi gerekli. Gelişen teknoloji ve hastanın kullanımına uygun protetik diş uygulamaları ile eksik dişler tamamlanarak sağlıklı ve estetik görünüm elde edilir. Halk arasında protez diş tedavisi olarak da bilinen bu uygulamalarda ağız bütünlüğünü korumak, dişlerin işlevini yeniden kazandırmak ve bu süreçte estetik bir görünüm elde etmek esastır.

Protetik Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ağız ve diş sağlığı sorunlarında erken tedavi gerçekleşmediği takdirde, diş kaybına varan olumsuz sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Protetik diş tedavileri, genellikle dişi kurtarmak için geç kalınmış durumlarda uygulanır. Bu sayede diş kaybı sonucu ortaya çıkan fonksiyonel ve estetik kayıplar minimuma indirilir. Peki protetik diş tedavisi kimlere uygulanır?;

  • Diş çürüğünün tedavi edilmemesi sonucu diş veya dişlerini kaybeden hastalara,
  • Diş travmaları veya kırılma gibi hasar alan ve dişlerini kaybeden hastalara,
  • Fonksiyonel kayıpların yanı sıra estetik açıdan sorun yaşayan hastalara protetik diş tedavisi uygulanabilir.

Protez Dişin Avantajları Nelerdir?

Eksik dişler sonucu yaşanan sorunlar, hastaların günlük yaşamını son derece olumsuz etkileyebilir. Bu doğrultuda geliştirilen protetik diş tedavileri, sağlıklı bir kullanımın yanı sıra birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Protez dişin avantajları arasında;

  • Eksik dişler sonucu oluşan boşlukların doldurulmasıyla konuşma, çiğneme işlevler geri kazanılır.
  • Ağızdaki tüm dişlerin eksiksiz olması sonucu estetik bir görünüm elde edilir.
  • Hastanın özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre tasarlanan protezler sayesinde kolay bir kullanım sağlanır.
  • Gelişen teknoloji ile sağlıklı ve dayanıklı protez malzemeleri uygulanarak uzun ömürlü bir kullanım elde edilir.
  •  Estetik açıdan tamamlanan dişler sayesinde kişi, günlük hayatına daha özgüvenli olarak devam eder.

Protetik Diş Tedavisinde Kullanılan Protez Türleri Nelerdir?

Diş kaybı sonucu hastaların ağız ve diş sağlığına yeniden kavuşmasını sağlayacak çeşitli protetik diş uygulamaları gerçekleştirilir. Bu uygulamalar hastaları, protetik diş tedavisi nedir? protetik diş tedavisi nasıl yapılır? gibi sorulara yönlendirmektedir. Uygulamaların yöntemi, protez türlerine göre değişiklik göstermekte olup protetik diş tedavisinde kullanılan protez türleri sabit ve hareketli diş protezleri olmak üzere genel olarak iki temel yöntemdedir.
Tavsiye : Trabzon İmplant

Sabit Diş Protezi

En çok tercih edilen diş protez uygulamalarından biri olan sabit diş protezi, mevcut sağlıklı dişten ya da implantlardan destek alınarak dişin üzerine hekim tarafından yapıştırılan protezlerdir. Hasta tarafından çıkarılamaması sebebiyle sabit protez olarak adlandırılmıştır. Farklı kimyasallarla sabitlenen ve yapıştırılan bu protezler dayanıklı bir yapıda olup porselen, zirkonyum ve diğer metal alaşımlar kullanılarak diş üzerine eklenir.

Hareketli Diş Protezi

Hareketli diş protezi, hastanın istediği zaman takıp çıkarabileceği protez dişlerdir. Halk arasında damaklık olarak da bilinen bu protezler, genellikle birden fazla ve tüm dişlerini kaybetmiş hastalara uygulanır. Tüm dişlerin kaybedilmesine bağlı olarak dudakların içeri doğru büzülmesi ve çiğneme-konuşma fonksiyonlarını kaybetmek, hasta açısından son derece zorlayıcıdır. Bu gibi durumlarda uygulanan hareketli diş protezi, bu sorunları ortadan kaldırmaktadır.

İmplant Üstü Protezler

Hiç dişi olmayan ancak implant için uygun kemik yapısına sahip olan hastalara implant üstü protezler uygulanabilmektedir. İmplant uygulaması sayesinde sabit ya da hareketli protezler implantların üzerine yerleştirilebilir. Bu protez türü ile temel amaç; hiç dişi olmayan hastalarda sabit ya da hareketli protezlerin tutunmasını sağlamaktır. Trabzon protetik diş tedavisi için iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçerek randevu oluşturabilir ve uygulama hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Kişinin kendi var olan dişlerinden farklı olan protezler, temizlik ve bakım noktasında dikkatli olunması gereken diş uygulamasıdır. Sabit ya da hareketli protezlerde yenilen yemeklerin protez arasına kaçma ihtimali sebebiyle düzenli ve detaylı bir ağız bakım şarttır. Protezin uzun yıllar sağlıklı kullanılabilmesi, zarar görmemesi ve estetik bir gülüş için protezlerin etkili şekilde temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekiyor. Sabit protezler hasta tarafından çıkarılmadığından sabit protez temizliğinde uygun fırça ve temizleyiciler kullanılarak bakım, ağız içerisinde sağlanabilir. Hareketli diş protezinde ise protezi devamlı ağız içerisinde tutmamak, gece çıkararak bakımını ve temizliğini yapmak gerekiyor. Ağız içi dokuların dinlenebilmesi, bakteri ve mantar oluşumunu önlemek için gün sonunda yapılan hareketli protez temizliği son derece önemlidir.