ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik Diş Hekimliği
Estetik Diş Hekimliği
Estetik görünüme olan ilgi, diş hekimliğinde de son yıllarda ön plana çıkan bir konudur. Gülümserken kendini iyi hissetmek ve kusursuz bir gülümsemeye sahip olmak isteyenler için hizmet veren estetik diş hekimliği dalı, sağlık açısından herhangi bir sorun yaşamasa dahi ağız ve diş bölgesinde istenmeyen görünümün tedavi edilmesini sağlar. Diş hekimliği uygulamalarının gelişmeye başlamasıyla ağız ve diş hastalıklarının tedavisinin dışında estetik bir görünüm elde etmek amaçlanıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte diş hekimliği uygulamaları da hastalarının beklentisini en iyi şekilde karşılamak üzere gelişmektedir. Trabzon estetik diş kliniği Dekodent adresi iletişim kanalları üzerinden online randevu oluşturabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Ağız, diş ve çene yapısındaki estetik bozukluklarla ilgilenen diş hekimliği dalı, estetik diş hekimliği olarak tanımlanır. Kozmetik diş hekimliği olarak da bilinen bu bölüm, diş görünümündeki her türlü problemin tedavisini gerçekleştirir. Estetik bir gülüş tasarlarken diş dizilimleri, diş şekilleri ve renk değişimleri gibi sorunlarda tedaviler sunarak hastanın, istediği gülüşe sahip olabilmesini sağlar.

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Her gülüş güzeldir ancak kimileri ağız, diş veya çene yapısı sebebiyle gülerken kendini iyi hissetmeyebilir. Bu görünüm kişiler arası farklılık gösterdiğinden estetik diş hekimliğinde uygulanan yöntemlerde oldukça çeşitlidir. Daha detaylı incelendiğinde estetik diş hekimliği Trabzon kliniğinde uygulanan yöntemler arasında;

Bonding Sistemler

Adeziv sistemler olarak da bilinen bonding sistemler, diş üzerine yapılan yapıştırma işlemlerini kapsar. Dişin rengi, boyutu ya da dişler arasındaki boşluk gibi sorunlarda bonding işlemleri uygulanarak istenilen görüntü elde edilebilir. Sıkça tercih edilen ve pratik bir işlem olması yönünden avantajlı bu uygulama ile kırık dişler ve diş aralarındaki boşluklar doldurulur, dişler şekillendirilir ya da diş renginde eşitlikler sağlanır.

Diş Köprüleri

Diş köprüleri, gülüş tasarımı için tercih edilen yöntemlerden biri olup kalıcı olmasıyla öne çıkar. Elbette birçok işlem gibi düzenli bakım gerektirmedir. Ancak dişler arasındaki boşluğu kalıcı olarak doldurabilmesi yönüyle estetik diş hekimi tavsiye ettiği işlemlerden biridir.

Kompozit Dolgu

Diş tedavilerinde geçmişte en sık kullanılan dolgu türlerinden biri koyu renkli amalgam dolgulardır. Ancak bu dolgular, diş renginde olmaması sebebiyle estetik görünümü bozmaktadır. Bu sebeple estetik diş kliniği kapsamında kompozit dolgular yapılarak hastaları memnun eden diş renginde estetik dolgular elde edilir.

Diş İmplantları

Eksik dişler, estetik bir gülüş için önemli bir sorundur. Bu soruna kalıcı bir çözüm arayan hastalar için diş implantları uygulanmaktadır. Sabit veya çıkarılabilir protezlerde kullanılan implantlarla eksik dişler yerine yerleştirilerek ağız içinde bütünlük sağlanır ve hem işlevsel hem de estetik kazanımlar elde edilir.

Porselen Diş Kaplama

Diş kaplamaları, dişi korumakta önemli bir görev üstlenirken aynı zamanda estetik bir gülüş imkanı sunar. Diş üzerindeki çatlak görünümünü ortadan kaldırırken aynı zamanda dişler arasındaki boşluklara da bir çözüm sağlamaktadır. Diş üzerine ince porselen tabaka olarak yerleştirilen porselen diş kaplama uygulaması, hastaların göz alıcı bir gülüşe sahip olabilmesini sağlar.

Pembe Estetik

Estetik diş hekimliğinde kullanılan yöntemlerden biri olan pembe estetik, diş eti estetiği olarak da bilinmektedir. Estetik bir gülüşe engel oluşturabilecek diş eti sorunlarının tedavisini kapsayan bu yöntem ile ağız ve diş yapısına uygun bir gülüş elde edilir.

Estetik Diş Hekimliğine Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Günümüzde gelişen teknolojiler ve tedavilerde kullanılan son teknoloji cihazlar ile sağlık sorunlarına çözüm getirilirken aynı zamanda kişiler, görünümlerini değiştirebilecek bir avantaja sahip oluyor. Kişinin dış görünüşünü ve ifadesini belirleyen en önemli nokta gülüşü olduğundan kişiler estetiğe, gülümsemesinden başlamaktadır. Bu süreçte hastalar tarafından en sık araştırılan konu estetik diş hekimliği nedir? sorusu oluyor. Hasta ihtiyaçları ve beklentilerini karşılamak üzere estetik diş hekimliği, kişilerin kendini daha mutlu ve özgüvenli hissetmelerini sağlayabilecek bir gülüş tasarımı oluşturur. Bu tasarım kişiye özel olup başta kişinin yüz hatları olmak üzere birçok kriter göz önüne alınarak hazırlanır. Tasarımın kapsamına göre işlemler basit ya da daha büyük restorasyonlar içerebilir.

Estetik Diş Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Beklentilerinizi karşılayacak ve sizi en iyi yansıtan gülüşe sahip olabilmeniz için birtakım işlemler gerçekleştirilir. İşlemlerin gerçekleştirildiği süreç tek seans ile birkaç seans arasında değişiklik gösterebilmektedir. Estetik diş uygulaması süreleri, başta uygulanacak tedavi ve yönteme göre değişiklik göstermekte olup süreçle ilgili detaylı bilgi için Trabzon estetik diş kliniği adresinden online randevu oluşturabilirsiniz. Yapılan muayene sonrası ihtiyacınız olan tedavi ve tedavi süreci, diş hekimi tarafından sizlere belirtilir.

Kimler Diş Estetiği Yaptırabilir?

Yaşanılan ağız ve diş hastalıkları sonrasında çene, diş ve ağız yapısında sorun yaşayan hastalar, diş estetiği ile görüntüde yaşadıkları sorunları minimuma indirebilir. Diş hastalıklarının dışında herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerde, tercihine göre diş estetiği yaptırma ihtiyacı duyabilir. Estetik bir gülüş için herhangi bir şart aranmamakla birlikte diş görünümünden rahatsızlık duyan her hasta, diş estetiği işlemlerinden yararlanabilir.

Estetik Diş Hekimi Seçimi

Profesyonel diş tedavileri ile sağlık sorunlarınızın tedavisi gerçekleştirilirken aynı zamanda sizi rahatsız eden görünümde estetize edilir. Bu süreçte estetik diş hekimi seçimi hastalar için önemli bir konudur. En iyi estetik diş hekimi kadrosu ile hizmet veren Dekodent Trabzon Diş Kliniği, size özel tedaviler ile sorunlarınıza çözüm sağlarken, sizi mutlu edecek bir gülüş tasarlar.

Diş Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Son yıllarda diş tedavilerinde en çok tercih edilen hizmetlerden biri diş estetiği olmaktadır. Ancak sağladığı avantajların yanı sıra herhangi bir zararı ya da riski olup olmadığı da merak ediliyor. Profesyonel bir şekilde uygulanan diş beyazlatma, implant, kaplama vb. işlemler gibi estetik uygulamaları herhangi bir risk oluşturmamakla birlikte hassasiyet ya da kaplamaların düşme gibi ihtimaller de söz konusu olabilmektedir. Geçici kaplamalarda düşme ihtimali bulunurken porselen kaplamalarda kaplamanın düşme ihtimali oldukça düşüktür.