Invisalign Tedavisi

İnvisalign tedavisi
İnvisalign-tedavisi

Neredeyse herkesin hayali olan o kusursuz ve sağlıklı gülüş, kimi zaman çeşitli sebeplerle mümkün olmayabilir. Özellikle diş dizilim sorunları, sağlıklı ve estetik gülüşe gölge düşürebilir. Diş dizilim sorunları için uygulanan ortodonti tedavileri ile hastalar, tedavi sonrası daha estetik bir gülüşe sahip olsalarda hastalar, daha konforlu bir ortodonti tedavisi arayışındadır. Diş telleri ve braketlerin oluşturduğu görünümden hoşlanmayanlar için geliştirilmiş İnvisalign Tedavisi ile uzun süren ortodontik süreç, daha estetik bir hale getiriliyor. Şeffaf plak tedavisi olarak da bilinen Invisalign tedavisi hastanın, herhangi bir ortodontik tedavi yaptırdığının anlaşılmadan dişlerinin düzeltilmesini sağlar. Peki bunun gibi birçok avantajı beraberinde getiren ınvisalign nedir?

 

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

 

Telsiz ortodonti olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi (invisalign tedavisi), diş dizilim ve görünüm bozukluklarının şeffaf plak kullanılarak düzeltilmesini sağlayan bir ortodontik tedavi yöntemidir. İnvisalign nedir sorusunun ne temel yanıtına, tel ve braket gibi tedavi malzemelerinin aksine 3D yazıcılar tarafından hazırlanan şeffaf plak seçeneklerinin kullanıldığı bir tedavi cevabı verilebilir. Plakların şeffaf görünümü, diş yapısının düzeltilmesi sürecinde hastanın estetik açıdan bir rahatsızlık duymasının önüne geçer. Bu sebeple invisalign diş plak tedavisi için hem işlevsel hem de estetik bir uygulama olduğu söylenebilir.

 

Invisalign Tedavisinin Özellikleri Nedir?

 

Tedavi süreci ve kullanılan aparatlar yönüyle diğer ortodonti tedavilerinden ayrılan Invisalign, uygulama şekli sebebiyle hastaya birçok kolaylık sunmaktadır. Daha detaylı ele alındığında invisalign tedavisinin özellikleri arasında;

 

 • -Herhangi bir diş teli kullanımı olmadan dişlerin çapraşık görünümünü düzeltir.
 • -Diş tellerinin aksine hasta tarafından takıp çıkarılabilir özelliktedir.
 • -Uygulama için herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 • -Dijital ortamda geliştirilen tasarımlar sayesinde invisalign tedavisi öncesi sonrası görünüm hasta tarafından incelenebilir.
 • -Invisalign plaklar, dişlerin olması gereken pozisyonları doğrultusunda üretilerek hastaya sunulur. 
 • -Her bir plak 0.05 mm’lik bir hareket oluşturur.
 • -Her plak 15 gün kullanılmakta olup düzenli aralıklarla bir sonraki plağa geçilerek dişlerin istenilen doğrultuda hareketi sağlanır.
 •  

Invisalign Tedavisinin Avantajları Nedir?

 

Standart ortodontik tedaviler, bazı sınırlı kullanımlara sahiptir. Ancak invisalign tedavisinde hasta, kolay kullanım imkanı sayesinde konforlu bir tedavi süreci geçirir. Şeffaf plakların estetik görünümünün yanı sıra diğer uygulamalardan farklılık gösteren tedavi özellikleri, hastaya birçok avantaj sunar. Peki Invisalign tedavisinin avantajları nelerdir?;

 

 • -Diş plaklarının şeffaf görünümü dişler ile uyum göstererek dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Bu sayede estetik bir ortodontik tedavi imkanı sağlar.
 • -Yapısı gereği diş üzerine uygulanan braketlerin aksine ağız içinde rahatsızlık oluşturmaz.
 • -Yemek yeme ve çeşitli içecekler içme esnasında takıp çıkarılabilir.-
 • -Mezuniyet, nişan, düğün gibi özel günlerde çıkarılarak tedaviye kısa bir mola verebilme avantajına sahiptir.
 • -Uzun aralıklara sahip seansları sayesinde tedaviye zaman bulamayanlar için alternatif bir seçenektir.

Dikkatinizi çekebilir >> İltihaplı diş çekilir mi ?
 •  

İnvisalign Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

 

Diş diziliminde sorun yaşayan ve bunu düzeltmek için estetik bir yöntem tercih etmek isteyenler için sunulan Invisalign tedavisi seçeneği hakkında merak edilen sorular ve cevapları sizler için hazırladık.

 

Invisalign Tedavisinde Ağrı Olur Mu?

 

Dişlerin düzeltilmesi için belli bir oranda hareket ettirilmesi gereklidir. Bu hareket durumu, plak değişim dönemlerinde yoğun olarak hissedildiğinde düşük düzeyde bir ağrı oluşabilir. Ancak bu durum alışma süreci sonrası hasta konforunu etkilemez.

 

Invisalign Tedavisi Konuşmayı Etkiler Mi?

 

Tedavinin ilk günlerinde yaşanan alışma durumunda bir miktar farklılık hissedebilirsiniz. Ancak diş üzerini kaplayan bir tasarıma sahip Invisalign plaklar, hastanın konuşmasını etkilemez. Bir süre sonra varlığı unutulabilir.

 

Sigara Kullanımı Şeffaf Plakları Sarartır Mı?

 

Sigara kullanımına bağlı olarak şeffaf plaklarda sararma görülebilir. Bu sararma, sigara kullanmayan hastaların plaklarına oranla fark edilebilir. Ancak düzenli olarak değiştirilen plaklar sayesinde bu sararma rahatsız edici düzeye ulaşmaz.

 

Invisalign plaklarını sadece gece taksam olur mu?

Cevabı en çok merak edilen konulardan biri de Invisalign plaklarını takma zamanıdır. Dişlerin istenilen konuma gelebilmesi için diş hareketinin sürekli olması gerekmektedir. Bu sebeple plakları sadece gece takmak, tedavinin süresini ve başarı oranını etkileyebilir.