Sedasyon Nedir?
Sedasyon Nedir?

Sedasyon Nedir? Sedasyon Nasıl Yapılır?

 

Çeşitli amaçlarla ‘’tedavi veya kontrol gibi’’ uygulanan tıbbi müdahaleler işlemin derinlik ve hacmine göre farklı oranlarda ağrı, sızı, acı gibi semptomlara neden olabilmektedir. Bu bağlamda söz konusu rahatsızlık hissi veren etkenlerin hasta tarafından hissedilmemesi için anestezi ‘’ilgili bölümü uyuşturan bir madde ile ağrı hissinin ortadan kaldırılması’’ işlemininin devreye girmesi gerekmektedir. Bu kapsamda daha hafif durumlarda genel ‘’tüm bedene tesir eden’’ ve lokal ‘’belirli bir vücut bölümü’’ anestezi yerine sedasyon işlemi de tercih edilebilmektedir. Daha açık olarak sedatif nedir? Bu sorunun cevabını bir sonraki başlığımız olan sedasyon nedir? Kısmında daha detaylı olarak anlatmış bulunmaktayız.

 

Sedasyon Nedir? 

Arama motorlarına sedasyon nedir tıp kelime grubunu giren kişiler konu hakkında bilgilenmek istemektedir. Peki bir anestezi alternatifi olarak bahsettiğimiz sedasyon ne demek? Şimdi bu konuya değinelim. Sedasyon veya sedatize olma durumu; herhangi bir tıbbi uygulama esnasında endişe, stres, ağrı, rahatsızlık hissi gibi semptomların etkisini en aza indirgemek gayesiyle rahatlama-gevşetme etkisine sahip yatıştırıcı ilaçların kullanılması olarak tanımlanır. Bu işlem pek çok uygulama esnasında tercih edilen bir yöntem olarak sağlık alanında karşımıza çıkmaktadır.

 

Sedasyon İşlemi Nasıl Uygulanır? 

Sedasyon nasıl yapılır merak eden kullanıcılar için aşağıda aşamalarından bahsettik.

Söz konusu işlem kimi zaman ağız yoluyla içilen ilaçlar vasıtasıyla kimi zaman da enjeksiyon yardımıyla vücuda verilmesi şeklinde gerçekleştirilir. 

 • – İlk iş olarak tedavi uygulanacak hastanın kullandığı ilaçlar, yaş durumu, alerjisi gibi durumlar tetkik edilir.
 • – Daha sonra hastanın sağlık durumu, diğer etkenler ve uygulanacak işlem türüne göre uygun bir ilaç seçilir. Sedasyon ilaçları her hastada farklılık göstermektedir.
 • – Sedasyon işlemi esnasında ilaç azar azar verilir. Bu işlem sırasında hastanın kan basıncı, solunumu, nabzı, yüz rengi gibi bileşenler titizlikle kontrol edilmelidir.
 • – Sedasyon başlamadan önce ise ilaç verilen kişinin uyuyup uyumadığı kontrol edilir.
 • – Sedasyon işlemi gerçekleştikten sonra ilgili tıbbi müdahale yapılır.

Sedasyon Çeşitleri 

Hafif sedasyon nedir? veya derin sedasyon nedir? Şimdi de sedasyon seviyeleri konusuna değinelim; Minimal veya hafif sedasyon; verilen ilaç kişinin uyanık kalmasını sağlar. Kişiyi rahatlatan bu uygulama sözlü iletişime açık haldedir. Orta sedasyon ise hafif sedasyonun bir tık ileri düzeyidir daha uyuşuk bir bilinç hali mevcuttur. İşlemi yapacak doktorun özel eğitim almış olması gerekmektedir. Derin sedasyon ise en uyuşuk haldir ve bu işlemde de bilinç tamamıyla kapalı değildir. Fakat hastayı uyandırmak daha zordur. İşlem yapılacak kliniğin gerekli akreditasyonları tamamlamış olması gerekir. 

 

Dikkatinizi Çekebilir > İltihaplı Diş Çekilir Mi?

Sedasyon Kimlere Uygulanır?

Bu başlığımızda ise sedasyon kimlere uygulanır? sorusuna cevap vereceğiz, Sedasyonun mümkün olduğu, uygulanması gereken veya uygulanmasında bir risk bulunmayan hasta grupları arasında;

 • – Diş sağlığına yönelik diş çekimi ve ağız bakımına dair işlemler
 • – Panik atak, iğne korkusu, stres gibi semptomlar gösteren hastalar
 • – Tedavi işlemi uygulayacak doktora mukavemet gösterebilecek nörobilişsel olarak sıkıntısı olan bireyler.
 • – Kusma, mide bulantısı benzeri tepkilere neden olabilecek diş tedavileri

Sedasyon Riskleri ve Avantajları

Sedasyon işlemi yaptıracak bireyler sedasyon yan etkileri var mı? Şeklinde arama motorlarına başvururken sedasyon riskleri veya sedasyon zararları hakkında bilgi almak istemektedir. Görülebilecek etkiler şu şekildedir; 

 • – Reflekslerde yavaşlama, 
 • – Halsizlik hali, 
 • – Yakın döneme ait hafıza yitimi, 
 • – Baş ağrısı vb. 

Avantajları ise; 

 • – Hafif dereceli tıbbi işlemlerde vücutta gevşeme sağlar. 
 • – Hastanın panik atak durumuna iyi gelerek direnç göstermeyi engeller. 
 • – Ağrı, acı durumlarından kurtarır.

Tavsiye: Ağız Kuruluğu

Sedasyon ve Genel Anestezi Farkı

Sedasyon ve genel anestezi farkı nedir merak eden kişiler konuyu araştırma ihtiyacı hissetmektedir. Sedasyon daha hafif bir bilinç durumu yaratırken anestezi işleminde ise bilinç tamamıyla kaybolur ve işleme dair hiçbir şey hatırlamaz. Sedasyonda ise tedavi gören kişinin bilinci açıktır sadece ağrı hissinin önüne geçilir. Bir diğer fark ise sedasyon işleminin ağız yoluyla da yapılabilir olmasıdır. Anestezi işlemi ise sadece damar yoluyla mümkündür. Peki sedasyon etkisi ne kadar sürer? İstisna durumlar olsa da genel olarak hasta 10 dakika sonra uyanır ve tahmini 30 dakika içinde de sedasyon etkileri kaybolur. Sedasyon sıkça sorulan sorular arasında bir diğer merak edilen ise sedasyonda acı hissedilir mi? Konusu olmaktadır. Sedasyon işlemi esnasında hastanın bilinci açık olsa da herhangi bir ağrı veya acı hissetmeyecektir.